W dzisiejszych czasach białe zęby są podstawą zdrowego uśmiechu, dopełnieniem naszego wyglądu i oznaką dbałości o zdrowie. Wybielanie jest bezpieczną, skuteczną i bardzo szybką metodą pozwalającą uzyskać pożądaną biel zębów. Istnieje kilka sposobów wybielania zębów: 


1. Ogólnie dostępne pasty i paski wybielające

Stosowane preparaty zawierają najmniej substancji czynnej, co czyni tę metodę najmniej skuteczną. Jest to jednak rozwiązanie najtańsze.

2. Wybielanie zębów w domu z wykorzystanie nakładek wybielających

Pacjent otrzymuje zestaw indywidualnych nakładek wraz z żelem wybielającym, które zakłada na noc. Zabieg trwa zwykle około 2 tygodni. Ten sposób wybielania jest tańszy w porównaniu z metoda gabinetową, zajmuje jednak zdecydowanie więcej czasu. Przez cały okres trwania terapii pacjent obowiązany jest  utrzymywać tzw. „białą dietę” (patrz: wyjaśnienie poniżej)

3. Profesjonalne wybielanie w gabinecie stomatologicznym

Metoda pozwala uzyskać znaczącą zmianę koloru w bardzo krótkim czasie. W około godzinę Twoje zęby będą niewiarygodnie białe. Technika idealna dla osób chcących osiągnąć natychmiastowe rezultaty. W porównaniu z metodą domową, wymagającą wielu dni noszenia specjalnych nakładek, wybielanie gabinetowe to doskonały wybór dla wszystkich zajętych i zapracowanych.
Procedura jest prosta. Rozpoczyna się krótkim przygotowaniem (ochroną Twoich warg i dziąseł). Na powierzchnię zębów nakładany jest żel wybielający o wysokim stężeniu substancji aktywnej. Preparat pozostaje na zębach 10-15 minut i nakładany jest trzykrotnie. U osób ze szczególnie trudnymi do usunięcia przebarwieniami niekiedy może zaistnieć konieczność kontynuowania zabiegu za pomocą nakładek wybielających.

Przeciwwskazania do wybielania zębów:
1. Wiek poniżej 16 roku życia.
2. Ostre przebarwienia tetracyklinowe IV-ego stopnia, które wymagają założenia licówek lub koron.
3. Ciąża i okres karmienia piersią.
4. Nasilona wrażliwość termiczna zębów.
5. Alergia na składniki  materiałów wybielających.
6. Dysplazja szkliwa

Jak długo zęby pozostaną białe?

Utrzymanie efektów zabiegu uzależnione jest głównie od trybu życia pacjenta. (dieta, palenie papierosów, higiena jamy ustnej). Średnio uznaje się że ok. 2 lata.
 
Pierwsza wizyta, planowanie leczenia:

Podstawą opracowania szczegółowego planu leczenia jest zawsze dokładne badanie. Czasem można je przeprowadzić dopiero na drugiej wizycie. Dzieje się tak w sytuacji, gdy u pacjenta występuje duża ilość złogów nazębnych. Złogi pokrywając część zębów uniemożliwiają dostrzeżenie istniejących ubytków próchnicowych. Wówczas na pierwszym spotkaniu usuwam kamień i osad, a badanie pod kątem próchnicy przeprowadzam na kolejnym spotkaniu.

Zawsze proszę o wykonanie zdjęcia pantomograficznego. Jego olbrzymią zaletą jest to, że widać na nim wszystkie zęby, żuchwę, szczękę, zatoki, stawy skroniowo – żuchwowe. Wadą natomiast, że jest ono mało dokładne i dlatego w przypadku jakichkolwiek wątpliwości dotyczących stanu zdrowia poszczególnych ocenianych struktur, proszę o wykonanie zdjęć uzupełniających (zębowych lub skrzydłowo-zgryzowych), które obejmują wprawdzie dużo mniejszy obszar, ale są zdecydowanie dokładniejsze.

Na kolejnej wizycie (po badaniu klinicznym, analizie zdjęć rentgenowskich), przedstawiam Państwu plan leczenia oraz wstępny kosztorys.