Strona główna -> Zakres usług stomatologicznych -> leczenie periodontologiczne

Czym jest choroba przyzębia (często nazywana chorobą dziąseł)?
Choroba przyzębia o różnym stopniu zaawansowania dotyczy ponad 90 % wszystkich osób dorosłych, jednakże większość z nich nie jest tego świadoma. Choroba przyzębia  jest infekcją bakteryjną dziąseł, kości, ozębnej. Zwykle bezbolesna i długo przebiegająca bezobjawowo.

Symptomy:

  • uporczywy, nieprzyjemny zapach z ust
  • dziąsła, które krwawią podczas szczotkowania
  • zaczerwienione, rozpulchnione i wrażliwe dziąsła
  • ruchomość zębów, przesuwanie się zębów
  • wysięk treści ropnej z kieszonek dziąsłowych
  • zmiana sposobu kontaktowania się ze sobą zębów szczęki i żuchwy

Czemu powinieneś być świadomy związku pomiędzy chorobą serca a chorobą przyzębia?

Być może Cię to zdziwi lecz zdrowe serce i zdrowe dziąsła mają znaczący wpływ na ogólny stan naszego zdrowia. Ponieważ paradontoza jest chorobą infekcyjną o podłożu bakteryjnym, bakterie chorobotwórcze choroby przyzębia mogą przedostać się do krwioobiegu, a z krwią do narządów, gdzie zapoczątkują nowe infekcje. Jednym z najbardziej podatnych organów na osiedlenie się tych bakterii jest serce. Choroba serca (lub inaczej choroba sercowo-naczyniowa) dotyczy ponad 60 milionów Amerykanów i jest główna przyczyną śmierci w Stanach Zjednoczonych.

Wielu typom choroby przyzębia można zapobiec. Dbanie o zdrowie swojego przyzębia w połączeniu z kontrolowaniem dobrze znanych czynników ryzyka choroby serca może być pierwszym ważnym krokiem w kierunku ochrony własnego zdrowia.

Jak choroba przyzębia zwiększa ryzyko wystąpienia choroby serca?

Istnieje kilka teorii związku pomiędzy chorobą przyzębia i chorobą serca. Jedna z teorii głosi, że bakterie jamy ustnej przenikając do krwi krążącej przyłączają się do blaszki miażdżycowej tętnic wieńcowych (naczynia krwionośne serca), i w ten sposób przyczyniają się do powstawania zakrzepów. Zakrzepy mogą blokować normalny przepływ krwi, ograniczając ilość składników odżywczych i tlenu, niezbędnych dla prawidłowego funkcjonowania serca. Może to prowadzić do zawału serca.
 
Naukowcy dowiedli również, że osoby z chorobą przyzębia są prawie dwukrotnie bardziej podatne na zachorowanie na chorobę naczyń wieńcowych niż ci którzy choroby przyzębia nie mają.
 
Chorobę przyzębia łączy się także z innymi ważnymi problemami zdrowotnymi, między innymi z chorobami układu oddechowego, cukrzycą, osteoporozą, porodami przedwczesnymi, niską masą urodzeniową noworodków. Dbając o zdrowie Twoich dziąseł wspólnie możemy zadbać o zdrowie całego organizmu!!!

Uśmiech dziąsłowy (gummy smile)

Uśmiechem dziąsłowym nazywamy dysproporcję pomiędzy tzw. strefą białą (stanowią ją zęby pacjenta) a strefą czerwoną (dziąsłami). W warunkach zachowania estetyki dziąsło jest niewidoczne podczas uśmiechu, jednak za normę uznać można również stan kiedy widoczny jest 1-2 mm odcinek dziąsła. W przypadku gummy smile pacjent podczas uśmiechu, ukazuje 3 mm i więcej tkanek dziąsła. Uśmiech wygląda nienaturalnie, zęby wyglądają na nadmiernie wyrznięte, dziąsła jest za dużo.

Jeżeli taki rodzaj uśmiechu  Cię zawstydza, przyczynia się do obniżenia poczucia własnej wartości lub sprawia, że rzadziej się uśmiechasz, musisz wiedzieć, że istnieją metody pozwalające skorygować niekorzystną proporcję widocznego przy uśmiechu dziąsła. Uzyskanie pożądanego efektu estetycznego często wymaga współdziałania ortodonty, chirurga-stomatologa bądź periodontologa. W celu poprawy estetyki linii dziąseł wykonuje się zabiegi na przyzębiu. Zależnie od sytuacji klinicznej efekt wydłużenia koron klinicznych, (a co za tym idzie skrócenia widocznej szerokości dziąsła), można uzyskać ograniczając się tylko do wycięcia nadmiaru dziąsła. Czasami konieczne jest również usunięcie kości, która podpiera dziąsło.

Dla Pacjentów:

zgoda na leczenie periodontologiczne (dokument do pobrania i wypełnienia)